אלקטרה מיזוג אויר נכנסת לתחום הסולאר: ממשיכים את המהפכה הירוקה

ענקית מיזוג האוויר ממשיכה לקדם את האסטרטגיה הירוקה שלה עם כניסתה לפעילות חדשה בתחום הסולאר בישראל בשיתוף אלקטרה
1,306 צפיות

בימים האחרונים נשואות עיני כל העולם אל ועידת האקלים של האו"ם בגלזגו בה התכנסו מאות מנהיגים ממדינות מובילות בעולם, במטרה להציל את כדור הארץ. חתמו ראשי המדינות על אמנות שונות לעצירת ההתחממות הגלובלית, שמירה על המאזן האקולוגי והפחתת פליטת גזי החממה. אלא שאת התוצאות נצטרך כולנו למדוד במעשים, בעולם וגם אצלנו בישראל.
הכניסה לתחום זה היא חלק מהאסטרטגיה הירוקה של חברת אלקטרה הפועלת בשנים האחרונות בתחום הקיימות. אלקטרה פועלת למצוא פתרונות לאתגרים והצרכים הסביבתיים וכן להכניס חדשנות בת קיימא, אשר מונעת מדאגה למשאבים ולסביבה: מחזור, ייצור ואגירת אנרגיה נקייה, התייעלות אנרגטית, אופטימיזציה של תהליכי ייצור ותהליכי ייצור נקיים יותר, הקטנת פליטת מזהמים ופיתוח ייצור של מוצרים ידידותיים יותר לסביבה.
"קצב הצמיחה של ענף האנרגיה הסולארית גדל במאות אחוזים כל שנה, ומגלגל כ-1.5 מיליארד שקלים בישראל" מסביר משה ארדר, מנכ"ל אלקטרה מערכות אקלים ואנרגיה. אלא שלדבריו לא מדובר רק בכסף: "תחום הסולאר הוא נדבך מרכזי באחריות הסביבתית של כל ארגון עסקי או ציבורי. אנחנו נמצאים במשבר אקלים שמשנה את פני הסביבה ומחייב שינויים דרסטיים במדיניות, זאת במטרה להפחית ולו במעט את גודל האסון. אנו מחויבים כחברה וכפרטים למהפך מוחלט בנורמות ההתנהגות ויישום דרכי התנהלות חדשים, הן ברמת המדינה ולא פחות, גם במגזר העסקי".
במסגרת המהלך, נעשו שני צעדים משמעותיים שצפויים להניב לחברה הכנסות משמעותיות כבר בשנים הקרובות, ובחברה צופים שפעילותה בתחום הסולארי תעמוד בתוך 3 שנים על מחזור של כ-400 מיליון שקלים.
הצעד הראשון הוא חתימה על הסכם שותפות עם חברת הענק "סולאראדג'", במסגרתו תשווק החברה "אלקטרה סולאר", את מוצרי "סולאראדג'" למערכות ביתיות בישראל. במקביל אלקטרה מיזוג אוויר רכשה את השליטה בחברת "סולאר סנסאי" שעוסקת בייבוא, ייצור, הפצה ושיווק של ציוד למערכות סולאריות, והינה הנציגה של חברת SunPower בתחום הפאנלים הסולאריים בישראל.
הפעילות החדשה תפעל תחת השם "אלקטרה סולאר", שרכשה את נכסיה ופעילותה של סולאר סנסאי. על מנת להמשיך להביא את בשורת האנרגיה הנקייה לכל בית בישראל, אלקטרה סולאר תהווה ONE STOP SHOP החל משלב התכנון, דרך אספקת כלל הציוד הסולארי מקונסטרוקציות, פאנלים וממירים סולאריים, ועד מערך הלוגיסטיקה ומתן שירות מלא לאחר ההתקנה.
"תחום הסולאר הוא נדבך מרכזי באחריות הסביבתית של כל ארגון עסקי או ציבורי. אנחנו נמצאים במשבר אקלים שמשנה את פני הסביבה ומחייב שינויים דרסטיים במדיניות"
משבר האקלים: אחריות סביבתית של חברות ואנשים
בחזרה למשבר האקלים, "מדובר באיום שמשנה את עולמנו באופן בלתי הפיך" אומר משה ארדר, מנכ"ל אלקטרה מערכות אקלים ואנרגיה. "זה מוביל לשטיפונות, חוסר במשאבים, אסונות אקולוגיים והעלאת הסבירות להתרחשות של אירועי קיצון היכולים להוביל לאובדן של בני אדם ובעלי חיים בקנה מידה עצום. מסיבה זאת, החלה בשנים האחרונות וביתר שאת בחודשים האחרונים מגמה עולמית נרחבת שקוראת להעלאת מודעות ולקיחת אחריות בנושאים סביבתיים". הסוגיה הזאת ניצבת בפתחן של ממשלות רבות אבל לא רק. כעת יש גם ציפייה ציבורית מחברות וגופים עסקיים ליזום וליישם רפורמות פנימיות ושינויי התנהגות, גם ללא תקנים או חוקים ממשלתיים שמחייבים אותן לעשות זאת. ארדר, גורס כי: "קיימת אחריות כבדה על החברות המובילות את המשק המקומי והגלובלי, שביכולתם לייצר שינוי רחב היקף באמצעות השקעת משאבים בתשתיות, במחקר ופיתוח, בטכנולוגיות ובהעברת מסרים לציבור הרחב. הכדור נמצא בידיים שלנו. שינויים רבים ומשמעותיים מתחילים במגזר העסקי וזוהי אחריותנו, אחריות של החברות הגדולות המובילות את המשק, להתגייס למאבק הזה ולהנגיש פתרונות מתאימים לצרכנים".
שנים של אסטרטגיה ירוקה
האחריות הסביבתית ויישומה בזירה העסקית אינו זר לאלקטרה מיזוג אוויר, אלא מהווה מהלך משלים לשורה של צעדים משמעותיים שהיא מובילה בשנים האחרונות ומשפיעים באופן ניכר על הצרכן הסופי. המהלך הבולט ביותר הוא שיתוף פעולה עם חברת בוש כשהשתיים שותפות בייצור מערכות חימום וקירור של משאבות חום מבוססות טכנולוגיית ה-INVERTER והקמת מפעל המיזוג והחימום הגדול והמתקדם ביותר במזרח התיכון שיבנה על פי סטנדרטים של בנייה ירוקה. במפעל יפותחו וייוצרו מערכות אקלים מתקדמות. השותפות הזו עתידה להביא אותן להובלה של השוק העולמי בפיתוח מערכות אקלים מתקדמות. למעשה, כל משאבות החום אשר ישווקו באירופה על יד תאגיד בוש ייוצרו בבלעדיות במפעל אלקטרה בוש שבאשקלון.
אחת מתכניות הדגל שלה היא הקמת מפעל מחזור ראשון מסוגו בארץ למזגנים ומקררים שיושק בשנה הבאה. אלקטרה תיקח בעלות על כל שרשרת המערך, מייצור למחזור. תהליך המחזור במפעל יאפשר הפחתה של כמיליון טון בפליטה של גזי חממה בשנה, כאשר היעד המאתגר יהיה להצליח למחזר 30% מכלל הפסולת האלקטרונית בישראל בתוך 7 שנים, ולהגיע ל-50% מחזור בתוך עשור. מהלך מעניין נוסף שיזמה ענקית מיזוג האוויר הוא הקמת "אלקטרה אקדמי", גוף שהוקם לפני שנתיים ומטרתו הכשרה ולימוד של מתקיני מזגנים והפיכתם למוסמכים. למעלה מ-500 מתקינים עוברים הכשרה מידי שנה בשנים האחרונות.